Halálra ítéltek az oroszok három, az ukránok oldalán harcoló külföldi katonát
A brit és marokkói férfiakat Mariupolban fogták el.
A brit és marokkói férfiakat Mariupolban fogták el.
Menekülnek a megszállókkal együttműködni nem hajlandók az orosz kézre került ukrajnai településekről. Egyre inkább úgy tűnik, az előbb kifosztott területeket a Kreml Oroszországhoz kívánja csatolni.
Ahogy eddig mindig, úgy a háború 101. napján is követjük az eseményeket.
Nehéz volt elhinni, hogy ilyesmi megtörténhet, és még ma is felfoghatatlan, hogy ez zajlik tőlünk néhány száz kilométerre, de a valóság ettől még tragikusan makacs: immár 100 napja tart az oroszok gyilkos agressziója a független Ukrajna ellen. A Fülke legfrissebb adásában a hvg.hu újságírói összefoglalják, hogy állnak a harcok, mit érnek a szankciók, és mennyire hódolt be Orbán Viktor Moszkvának.
Félő, hogy nem az Ukrajna elleni orosz invázió első szakasza volt a második világháború óta legsúlyosabb európai konfliktus legvéresebb időszaka. A példátlan nyugati szankciókkal sújtott Moszkva mindent egy lapra tesz fel, s a sok százmilliárd dolláros kárt szenvedett Kijev sem hátrál.
A keddi nap legfontosabb témája a hétfő éjjel elfogadott, hatodik uniós szankciós csomag volt, amelyből a magyar kibúvót Orbán Viktor homofób rigmusokat és a benzinárstopot emlegetve éltette. Mindeközben úgy tűnik, minden acélt visznek az oroszok Mariupolból, amit csak tudnak.
Mindmáig nehéz eldönteni, mennyit számítottak a második világháborús szovjet győzelemben az amerikai hadianyag- és élelemszállítmányok, de Biden elnök érdemesnek látta újra elővenni az akkor bevált jogi formulát.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint csak idő kérdése, mikor foglalják vissza az oroszok által megszállt területeket, de elismerte, hogy a Donbaszban rendkívül nehéz a helyzet. A harcokban már több mint 240 gyermek halt meg. Ma van az orosz-ukrán háború 95. napja, kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Keresztényszociális irányba terelné Ausztriát a Vörös Karlnak is becézett, immár az Osztrák Néppárt elnökévé is választott kancellár, aki igyekszik megszabadítani pártját korrupciós botrányába belebukó elődje, Sebastian Kurz örökségétől.
Bár a nemzetközi büntetőintézkedések következtében eddig nem omlott össze az orosz gazdaság, a hatásai egyre érezhetőbbé válnak. Az ipar egyre több kompromisszumra készül, de a mezőgazdaság már a Krím félsziget 2014-es elfoglalása után hozott büntetőintézkedésekre reagálva igyekezett átállni önellátásra.
Újabb Ukrajnának nyújtott 500 millió eurós segélycsomagról, az európai védelmi együttműködés fejlesztéséről, a svéd és finn NATO tagság támogatásáról és a Maliban bekövetkezett katonai puccs következményeiről is tárgyaltak az EU védelmi miniszterei. Úgy tűnik, az ukrajnai háború fenyegetése új lendületet adott az európai katonai kooperációnak és a védelmi kiadások növelésének is, amik eddig nem számítottak prioritásnak.
Úgy tudni, Ukrajna lépett vissza, mert nem találta megfelelőnek az oroszok olvasatát a háborús eseményekről.
Közzétette legfrissebb hírszerzési elemzését a brit védelmi minisztérium. Ha igaz, amit állítanak, az orosz hadsereg szárazföldi haderejének tetemes részét felőrölte a háború.
Németország évtizedes hagyományokkal szakít, amennyiben hajlandó Ukrajnának nehézfegyvereket is juttatni – akkor is, ha maguk a szállítások csak akadozva indulnak majd.
Amikor Moszkva megindította az Ukrajna elleni offenzívát, a Kremlben valószínűleg arra számítottak, hogy a nagy honvédő háborúban elért győzelem emléknapján, május 9-én már újabb katonai diadalt is megünnepelhetnek. Ez elmaradt, de a vérontás megállítása semmivel sem került közelebb.
A II. világháború európai végének emléknapja leginkább az ukrajnai háborúról szólt.
Ezen felül még több mint 400 kiskorú is megsebesült.
Az ír énekes a zenekar slágereit adta elő és egy ukrán katonával is duettezett.
Tüzérségi lőszerek és radarok érkeznek az USA kilencedik segélyszállítmányában.
Vitalij Klicsko főpolgármester arra kérte a lakosságot, május 9-én legyenek különösen óvatosak.